آموزشی

فرض دوره مالی

حسابداران مدت فعالیت واحد اقتصادی را به دوره های کوتاه مدت تقسیم میکنند که به آن فرض دوره های مالی می گویند.
اگر فرض مالی وجود نداشته باشد، با توجه به اینکه نتایج حاصل از عملکرد هر موسسه در پایان اجرای عملیات و پس از تحقق مطالبات، اجرای تعهدات و پرداخت بدهی ها به طور قطعی تعیین میشود، استفاده از اطلاعات مالی مربوط به آن مستلزم گذشت زمان بسیار طولانی است، که امکان این امر وجود ندارد. لذا طول عمر هر موسسه به دوره های زمانی کوتاه تر که معمولآ یک ساله است تقسیم میشود و برای هر دوره مالی گزارش های مالی به صورت جداگانه تهیه و ارائه میگردد.

هدف از این تقسیم بندی بررسی میزان سود و زیان حاصل از فعالیت شرکت در این مدت است. درپایان هر دوره مالی وضعیت عملکرد هر کدام از واحد ها از نظر مالی مورد بررسی قرار میگیرد. در اکثر شرکت ها مدیریت صورت های مالی را به صورت ماهیانه بررسی میکند. این گزارش ها که در قالب دوره های مالی ارائه میشود اطلاعات مفیدی را برای تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری در بخش های مختلف در اختیار مدیران مجموعه قرار میدهد. همچنین میتوانند عملکرد خود را در دوره های مختلف با هم مقایسه کنند. قانون اداره مالیات نیز همه کسب و کارها را ملزم به ارائه اظهار نامه مالیاتی به صورت سالیانه کرده است.
وابسته به سیاست های مالی هر شرکت میتوان دوره های مالی را به صورت سه‌ماهه، شش‌ماهه یا یک‌ساله باشد. اگر اگر دوره مالی دوازده ماهه باشد به اصطلاح به آن سال مالی میگویند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *