آموزشی

نرم افزار حسابداری چیست و مهمترین ویژگی های آن

نیاز سازمانها جهت راه اندازی و پیاده سازی سیستم های مالی و حسابداری بر کسی پوشیده نیست.
با بالا رفتن حجم فعالیت ها و همچنین گستردگی و پیچیده شدن قوانین و مقررات نظیر استانداردهای حسابداری،قوانین مالیاتی و… استفاده از ابزاری که به حسابداران کمک نماید تا بتوانند اطلاعات مالی را در آن ثبت و نگهداری نمایند ضروری گردید.در واقع نرم افزار حسابداری یک سیستم حسابداری بلکه ابزاری است که به حسابداران و مدیران مالی کمک می‌نماید تا بتوانند به رسالت خود در سازمان را به سرانجام رساند.

از مهمترین ویژگی های نرم افزارهای حسابداری می توان به موارد زیر اشاره نمود
۱- حذف خطاهای انسانی:
بدون شک یکی از مهمترین وظایف یک نرم افزار حسابداری کاهش خطاهای کاربران و حسابداران می باشد و از آنجایی که حسابداران با حجم بالایی از اعداد و ارقام و اطلاعات مالی سروکار دارند بنابراین بروز خطای انسانی جزء جدانشدنی این حرف می باشد که نرم افزار های حسابداری در جهت کاهش این موضوع کمک می نمایند.
۲- افزایش سرعت انجام امور:
سیستم های مورد قبول سازمان ها قرار می گیرند که بتوانند عملیات ثبت و ضبط امور حسابداری را با سرعت بالا و بدون تأخیر انجام و گزارش آن را به مدیریت جهت بهره برداری ارسال نمایند. بدون‌شک نرم افزارهای حسابداری می توانند در جهت بالا بردن سرعت انجام امور مربوطه به حسابداران یاری رسانند.
۳- لزوم نظارت و پیاده سازی سیستم کنترل داخلی:
بدون شک با بالا رفتن حجم اطلاعات و اسناد و مدارک مالی،شرکت ها نمی توانند جهت نظارت بر امور مربوطه به بررسی کلیه اسناد و مدارک بپردازند و باید از روش های مربوط به نظارت مانند کنترل به صورت رندومی استفاده نمایند. نرم افزار های حسابداری با طبقه بندی اطلاعات و دسترسی سیستماتیک می توانند به نهادهای نظارتی درون سازمانی و برون سازمانی کمک نمایند تا عملیات نظارت خود را در کمترین زمان ممکن انجام نمایند.
4- گزارش های صحیح و به موقع:
اصلی ترین و مهمترین وظیفه یک سیستم حسابداری ارائه اطلاعات و گزارش دهی به مدیران سازمان ها جهت اخذ تصمیمات مربوطه می باشد .از مهمترین ویژگی های یک نرم افزار حسابداری ارائه گزارشات به موقع و متنوع به مدیریت سازمان جهت پیشبرد اهداف میباشد.
نتیجه گیری:
در مجموع در نرم افزار های مالی حسابداری همان طور که قبلا هم اشاره کردید نه به عنوان یک سیستم حسابداری بلکه به عنوان یک ابزار جهت پیاده سازی یک سیستم حسابداری در سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد که سازمان ها با توجه به نیاز و همچنین اهداف سازمانی خود بایستی در انتخاب آن دقت لازم را داشته باشند.
ما در مجموعه ثمین تراز اسپادانا با توجه به شرایط کسب و کار شما و همچنین میزان سرمایه گذاری که در جهت خرید یک نرم افزار حسابداری در نظر گرفته اید می توانیم به شما در جهت بهترین انتخاب یاری رسانید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *